Funkciju čaja, zdravstvene dobrobiti čaja i prirodnih, bioaktivnih spojeva u čaju, kao bitnih elemenata u zdravom načinu života, najbolje objašnjava prvi redak u filozofskoj raspravi o čaju Kakuzo Okakura iz 1906. godine, Knjiga o čaju. Okakura sažima povijesno i drevno vjerovanje u čaj kao više od samo ugodnog napitka pišući: “Čaj je počeo kao lijek i prerastao u napitak.”
Znanstvena istraživanja potvrđuju ono što su Azijati stoljećima vjerovali – da zeleni i crni čaj sadrže snažne prirodne antioksidanse koji mogu zaštititi osobe koje piju čaj redovno od mnogih degenerativnih bolesti.
Glavne degenerativne bolesti koje danas zabrinjavaju su bolesti srca, visoki krvni tlak, moždani udar, rak i dijabetes. Istraživanja su pokazala da antioksidativna aktivnost flavonoida u zelenom i crnom čaju smanjuje rizik od mnogih degenerativnih bolesti i pomaže u održavanju dobrog oralnog zdravlja.
Je li zeleni čaj bolji od crnog?
I zeleni i crni čaj prave se od nježnih izdanaka biljke čaja (Camellia sinensis). Razlike u konačnom proizvodu posljedica su različitih metoda koje se koriste u obradi nježnih izdanaka. U crnom čaju prevladavajuća klasa polifenolnih spojeva topljivih u vodi u izbojcima čaja poznatih kao katehini pretvara se u teaflavine i tearubigine tijekom obrade, dok u zelenom čaju ostaje nepromijenjena. To je glavna razlika u sastavu zelenog i crnog čaja, a sastav ostalih komponenti je sličan. Dosadašnja istraživanja pokazuju da polifenolni spojevi u zelenom i crnom čaju imaju slične blagotvorne učinke.
Koliko više kofeina ima u čaju nego u kavi?
Količina kofeina u šalici čaja ili kave može varirati zbog mnogih razloga kao što su raznolikost čaja ili kave, način obrade, kuhanja itd.
Međutim, općenito kava sadrži veće količine kofeina od čaja. Prosječna šalica čaja može sadržavati 15 – 60 mg kofeina, dok u kavi može biti 60 – 150 mg.
Ako čaju dodam mlijeko, hoće li to smanjiti zdravstvene prednosti mog čaja?
Istraživanja provedena kako bi se pronašla apsorpcija polifenola u čaju sa i bez mlijeka pokazuju da dodavanje mlijeka ne mijenja apsorpciju polifenola. Stoga dodavanje mlijeka ne umanjuje zdravstvene prednosti čaja.
Može li konzumacija čaja biti dobra za pamćenje kako osoba stari?
Provedena su mnoga istraživanja kako bi se otkrilo mogu li komponente čaja poboljšati kognitivne funkcije (sve mentalne sposobnosti i procese povezani sa znanjem, što uključuje; pažnju, pamćenje, prosuđivanje i evaluaciju, rasuđivanje, rješavanje problema i donošenje odluka, razumijevanje itd.) . Ove studije su otkrile da komponente čaja, posebno kofein i teanin, mogu poboljšati kognitivne funkcije. Nadalje, istraživanja su pokazala da komponente čaja mogu imati povoljan učinak na Alzheimerovu bolest koja je prevladavajuća bolest starijih osoba. Međutim, iz dosadašnjih istraživanja teško je zaključiti bi li konzumacija čaja zapravo poboljšala pamćenje u starijoj dobi.
Koliko šalica čaja trebam popiti za zdravstvene prednosti?
Čaj bi se mogao smatrati dijelom zdrave prehrane jer osim što hidratizira tijelo, pruža i blagotvorne učinke. Stoga je čaj napitak koji je prikladan za dobivanje dijela dnevnih potreba za tekućinom. Antioksidativno djelovanje polifenola u čaju prepoznato je kao najznačajnije blagotvorno djelovanje čaja. Redovita konzumacija čaja važna je za redovitu opskrbu polipehnola. Konzumacija četiri šalice dnevno može se smatrati odgovarajućom količinom za postizanje blagotvornih učinaka čaja.
Ima li svježi čaj više zdravstvenih prednosti od ne tako svježeg čaja?
Većina zdravstvenih prednosti u čaju je zbog prisutnosti flavonoida. Ako se čaj nakon prerade u čaj ne skladišti pravilno, sadržaj flavonoida mogao bi se s vremenom iscrpiti, smanjujući zdravstvene dobrobiti. Pravilno pakiranje nakon obrade moglo bi sačuvati flavonoide dvije do tri godine s vrlo malim smanjenjem sadržaja koji bi očuvao zdravstvene dobrobiti.
Što čini čaj zdravim napitkom?
Spojevi prirodno prisutni u čaju nazivaju se polifenoli koji djeluju kao antioksidansi.
Utječe li čaj na hidrataciju?
Održavanje optimalne ravnoteže tekućine važno je za održavanje optimalnog zdravlja. Zbog visokog sadržaja vode, čaj je posebno dobar izbor napitka za dobro hidratiziranje tijela.
Čaj za zdravo starenje i dugovječnost
U populacijama u kojima je redovito pijenje čaja dio načina života, kao u Japanu i Indiji, pojedinci će vjerojatno doživjeti poodmakloj dobi dobrog zdravlja. Također, eksperimentalne studije pokazuju da životinje kojima su dani antioksidansi u prehrani, uključujući čaj, žive dulje.
Dilmah čajevi
Dilmah se uzgaja, ručno bira i pakira svjež na Cejlonu (sada Šri Lanka), proizvođaču najfinijeg čaja na svijetu.
Jedno podrijetlo (single origin) jamči nemiješani čisti cejlonski čaj, svjež i punog okusa – vjerno dosljednog karaktera i okusa.
Pakirani u roku od nekoliko dana nakon branja nježnih pupoljaka i listova čaja u čajnim vrtovima zadržavaju svoju svježinu, a svježi čaj bogat je okusom i prirodnim antioksidansima.
Otkrijte naš izbor Dilmah čajeva :